Remont czy wymiana?

Wiadomo, że pojazdy mechaniczne, to tylko zwykłe maszyny, które mogą ulegać różnym awariom pod wpływem zużycia lub niewłaściwego użytkowania. W związku z tym pojawia się konieczność wizyt u specjalistów zajmujących się naprawą, czyli u mechaników samochodowych. Wielu kierowców ma dylemat czy należy wymieniać, czy naprawiać elementy samochodów.

Przyjrzyjmy się wadom i zaletom każdego z tych rozwiązań. Remont silnika oraz innych komponentów wiąże się z zakupem części zamiennych oraz kosztami za samą naprawę. Czasami skomplikowana awaria może okazać się trudna do naprawy i koszta wzrosną. Jeśli jednak trafimy na dobrego mechanika, to po takiej naprawie auto może pojeździć przez wiele lat bez awarii. Czasami jednak danej części nie da się naprawić lub koszta takiej naprawy są wyższe niż cena wymiany. Wymiana daje zazwyczaj większe efekty niż naprawa.

Nowa część powinna pracować dłużej i efektywniej. Warto podczas wymiany zdecydować się czy kupimy tańszy zamiennik, czy oryginalną część. Zamienniki są dobre, ale oryginalne części wytrzymują jeszcze dłużej niż one. Zdarzają się jednak błahe awarie, przy których wymiana nie jest dobrym pomysłem, ponieważ efekt będzie podobny do naprawy, a koszta znacznie większe. Część elementów jest wprost obliczona na jakąś żywotność, np. sprzęgło, czy amortyzatory.

Co zatem jest lepsze? Aby to określić należy zrobić prosty bilans. Można zapytać jakiegoś znajomego mechanika jaki byłby koszt naprawy lub wymiany. Poradzi on czy bardziej opłaca się daną awarię naprawić, czy wymienić po prostu wadliwą część. Nie zawsze tańsze rozwiązanie jest dobre. Jeśli liczy się dla nas cena, to możemy szukać oszczędności, ale jeśli zależy nam na długotrwałej jeździe bez awarii, to należy liczyć się z koniecznością wydania większej sumy pieniędzy.

Jak widać odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest trudna. Jest ona uzależniona od pieniędzy (jak większość spraw w naszym życiu). Konieczne jest przeliczenie wszystkich kosztów. Na terenie Polski działa bardzo wielu mechaników zajmujących się profesjonalną naprawą i wymianą. Warto zrobić „rozpoznanie” i zapytać jakiegoś fachowca co będzie lepszym rozwiązaniem. Dzięki bilansowi kosztów oraz informacjom od fachowców można łatwo określić czy lepszy jest dla nas remont, czy naprawa.

Profesjonalnie dobieramy części zamienne i oryginalne najwyższej jakości z wykorzystaniem katalogów części producentów samochodów, posługując się pełnym numerem nadwozia VIN czego nie zaoferuje Państwu nikt poza autoryzowanymi stacjami dealerskimi. Gwarantujemy fachowy dobór części. Wszystkie zamówienia są dogłębnie weryfikowane po zamówieniach w celu najwyższej jakości obsługi klienta oraz zadowolenia z pasującej części.